Szeptember 21, 2006 09:25 CDT
ANDREAS RÖSSLER: DOGMA NÉLKÜLI KERESZTÉNYSÉG?*
Eszmény és valóság konfliktusa
Szerző: .
1818 Olvasás
* Forrás: Freies Christentum 2001/6. J.T. fordítása
ANDREAS RÖSSLER
DOGMA NÉLKÜLI KERESZTÉNYSÉG?*
Eszmény és valóság konfliktusa
* Forrás: Freies Christentum 2001/6. J.T. fordítása
A kötelező érvényű hitelveket csak nyíltan, lelki kényszer nélkül, a maguk meggyőző erejénél fogva lehet elsajátítani
A „dogma nélküli kereszténység" fogalmával a teológiatörténet leginkább Adolf von Harnack (1851-1931) nézetrendszerét jelöli, de e felfogás az egyháztörténész Walther von Loewenich teológiai álláspontjával is egybeesik. Úgy tűnik, von Harnack inkább csak közvetett értelemben, használta a kifejezést, ameny-nyiben ezáltal a „dogmatikus kereszténységgel" helyezkedett szembe. Von Harnack korántsem utasította el alapjaiban a dogmát, hiszen - mint írja - „a keresztény vallás fundamentumánál olyan üzenet áll, amelynek tartalma az Istenbe és küldöttébe, Jézus Krisztusba vetett, jól meghatározott hit" (Lehrbuck der Dogmengeschichte). A dogma mint a kereszténység „hittartalmának világos kifejezése" egyfelől elkerülhetetlen, másfelől azonban történetileg meghatározott. Csakhogy a kereszténység „több mint áthagyományozott tanok összege, A kereszténység az az eszmélkedés, amelyet az evangélium révén Jézus Krisztus atyja ébreszt a szívekben," A dogma nélküli kereszténység ebben az összefüggésben ennek a belső eszmélkedésnek, magatartásnak, az Istennel való személyes viszonynak a kivetülése, szemben a tantételek rendszerével, amely feltétlen elfogadást követel meg. Ezen a ponton von Harnack Friedrich Schleiermacher vonalához kötődik, aki az istenhitet „a feltétel nélküli függőség érzeteként" írta le.
Albert Schweitzer (1875-1965) 1934-ben egyetértőleg nyilatkozott a dogmáktól mentes vallásosságról, midőn megkülönböztette azt a „dogmatikus vallástól". Két különböző irányzatot tételezett ekkor egy és ugyanazon valláson -nevezetesen a kereszténységen - belül. A dogmatikus vallás „a korai egyház és a reformáció hitvallásain alapul. A dogmáktól mentes vallás etikus, az etikai alapigazságokra korlátozza kijelentéseit, és azon fáradozik, hogy lehetőségei szerint a gondolkodással összhangban álljon. Isten országának egy darabját szeretné megvalósítani a földön."
Adolf von Harnack - csakúgy, mint Albert Schweitzer - értelemszerűen a dogma nélküli kereszténység képviselője. Mi azonban ezen felül a szabadelvű kereszténységet és a szabad protestantizmust épp úgy a dogmák nélküli kereszténység eszméje felé való törekvésként tekinthetjük. A dogma voltaképpen kőtelező hittételt jelent. Amikor Walther von Loewenich egyetértőleg beszél a „dogma nélküli kereszténységről", valójában nem a dogmától mint olyantól határolja el magát, hiszen minden vallási közösségnek szüksége van kötelező érvényű hittéte-lekre. Von Loewenich nyilvánvalóan a dogma római katolikus értelmezésétől határolja el magát, amely szerint a dogma csalatkozhatatlan hitigazság, olyasfajta hittörvény, amelyet az örök lelki üdvösség érdekében engedelmesen el kell fogadni.
Az 500 körül kelt athanasíanum - a harmadik óegyhází hitvallás - a lényegi kijelentések („hitágazatok") előtti bevezetőjében ezt mondja: „Aki üdvözülni akar, annak mindenekelőtt a katolikus hitet kell megtartania. [E korban a katolikus még egyetemest, általánosan elismertet jelentett.] Mindazok, akik a hitet nem őrzik épen és sértetlenül, kétségkívül örökre elvesznek." Von Loewenich a kötelező hitelveknek, a csalatkozhatatlan és üdvözüléshez elengedhetetlen dogmáknak e fentebbi értelmezését vetette el.
Valamelyest különbözik ettől a klasszikus dogma-, illetve hitvallás-felfogás tartalma. Von Loewenich ekként egyetért a közös keresztény hitvallással, jelesül a nicaenummal és az apostoli hitvallással, mint ahogy a reformáció korának hitvallásaival is. A konkrét dogmák csoportjaként értelmezett dogmatikus hitvallás azonban másodlagos a Bibliához képest, és így nem sző szerint, hanem szimbolikusan, hasonlatszerűen kell érteni. A hittételek, hitvallások és dogmák esetében tehát szigorúan meg kell különböztetni a formai és a tartalmi tényezőt. Formailag tekintve a szöveg rendszerint az általa kifejezett dogma minősítését, illetve súlyát tükrözi. Római katolikus értelemben e dogmák tévedhetetlenek és feltétlenül szükségesek az üdvözüléshez. Reformátor! értelemben a mértékadó hitdokumentum a Biblia, mégpedig nem egyik vagy másik része, hanem „az írás közepe", az alapvető kijelentés. A kötelező érvényű hitelvek (dogmák, hitvallások) tatalma abban áll, ami a keresztény hitben lényegi és nélkülözhetetlen. de nem öleli fel a mellékes vonatkozásokat. A keresztény alaptételek a teremtő Istenről szólnak, mindenek ősokáról és céljáról; Jézus Krisztusról mint Isten fiáról vagy Isten központi kijelentéséről/kinyilatkoztatásáról; Jézus hithirdetéséről, életmódjáról, életének odaadásáról és Istennel való maradandó közösségéről, a szentlélekről mint Isten kiáradó erejéről, amely felszabadít és megújít minket; Isten ingyenes szeretetéről/kegyelméről, amely e világban való jelenléttel és e jelenlét értelmével ajándékoz meg minket; Isten akaratáról: a szeretetről, az igazságosságról és a hitelességről; az Isten eljövendő országában - létünk végcéljában - való örök életről. Nincs dogma nélküli kereszténység, ha ezen a kötelező hittételek teljes hiányát értjük. De igenis van nyitott, türelmes és felszabadító, lelki kényszer nélküli kereszténység.
A kötelező érvényű hitelveket szimbolikusan, hasonlatszerűen kell értenünk, nem pedig sző szerint. Csak ekként lehetnek összhangban az igazságról való meggyőződéssel
A szabadelvű kereszténység két nagy gondolkodója, Albert Schweitzer és Paul Tillich (1886-1965) a dogma nélküli kereszténység két különböző megközelítésének képviselői. Tillich egyáltalán nem öncélúan használja ezt a fogalmat. Az ő rendszerében az ösegyházi dogmák és a reformátort hitvallások érintetlenül megmaradnak, ám értelmezésük szimbolikus és hasonlatszerű. Tillich különbséget tesz a „katolikus szubsztancia" - vagyis az alapvető és közöségi hagyományozás - és a „protestáns princípium" - vagyis e keresztény hagyományozás szabad, hiteles, komoly megvalósulása - között, azzal a megszorítással, hogy Isten az egyedülvaló feltétel nélküli és abszolút valóság. Schweitzer ezzel szemben inkább a bibliai és keresztény kijelentések „szövegi" szemlélete felé hajlik, miáltal épp az szorul háttérbe, amit nem szó szerint tud hittel megvallani. Schweitzer ezáltal szubsztanciájukban redukálja az összkeresztény dogmákat nagyjából arra, ami Tillichnél e dogmák modern értelmezése. Tillich elfogadja az istent hármasegység dogmáját, és egy háromlépcsős szerkezetet állít fel:
1. Isten önmagában,
2. Isten teremtő, kijelentő/kinyilatkoztató és megváltó cselekvése a világban és
3. minden lét beteljesülése Istenben.
„A háromság mindenekelőtt Istennek mint élő Istennek a megtapasztalása; meghaladja önmagát a teremtésben, részese szenvedéseinknek, amennyiben erőt vesz e szenvedéseken és betölti a teremtést. Ekként haladja meg az istenség önmagát. De nem vész el, hanem visszatér magába. Isten mindörökké Isten marad." (1960; Összes művei 13. kötet. Stuttgart 1972. 484. sk.) Schweitzernél a hármasegység dogmája mint olyan egyáltalán nem merül fel, helyette azonban megfogalmazódik az a felfogás, hogy Isten Jézusban mint a szeretet akarásában nyilvánult meg, s hogy Jézus lelke Isten országának munkatársaivá teszi az embereket; a fő elem az, „hogy Istent igaz módon szeressük, és a szent Lelket szívünkben uralkodni hagyjuk" (1957. szeptember 19-én kelt levél). Tillichi értelemben a vallásos beszéd mindig szimbolikus, hasonlatszerű, emiatt mindig nyitott térnek kell maradnia a keresztény alapszimbólumok újabb és újabb jelentései számára. Erős dogmákra, rituálékra, kulcsszavakra, jelképekre - vagyis hittételekre, hitelvekre — van szükségünk, olyanokra, amelyeknek éle és sarka van. Ezeket azonban csak szabadságban lehet és kell értelmezni.
Ekként van Jézusnak néhány radikális kijelentése, például a hegyi beszédben, amelyekkel sohasem lehet egészen „egyenesbe jönni", sőt, bizonyos értelemben botrányosak is. E „botrányosság" egyben továbbgondolásra indító impulzus. A dogma római katolikus felfogás szerint szigorúan meghatározott hit-igazság. A dogma nélküli kereszténység értelmében a dogmának olyan tágasnak és nyitottnak kell lennie, hogy abba ne préselődjék be eleve a lehetséges magya-rázatok mindegyike, hanem rugalmas és bezáratlan maradjon, akárcsak a példabeszéd vagy a jelkép az új jelentés-tulajdonítások és értelmezések előtt. Legyen szó bár a teremtőnek, megváltónak és beteljesítőnek - más szavakkal az isteni ősoknak, a világ felé tett isteni önkinyilatkoztatásnak és Isten üdvözítő-beteljesítő erejének - háromságáról, vagy Jézus istenfíúságáról, Jézus életéről és az emberekért vállalt haláláról, feltámadásáról, vagy akár Isten eljövendő országáról: mindig kell valamennyi „helynek" maradnia az új felismerések és magyarázatok számára.
A dogma nélküli kereszténység egyik változata szerint — amellyel Schweitzer is azonosul - az egyéni hitfelfogásból radikális őszinteséggel kell mindent elkülöníteni, amit nem tudunk szó szerinti értelmében hinni/megvallani - például Jézus test szerinti feltámadását. Ez esetben viszont már egyáltalán nem Jézus feltámadásáról beszélünk, hanem legjobb esetben is maradandó Istennél-létéről, máskor azonban csak lelki továbbhatásáról. A dogma nélküli kereszténység eszméjét a szűkös valóságban végső soron a humanitásra korlátozódó kereszténységbe való visszahullás veszélye fenyegeti.
A dogma nélküli kereszténység másik változata - amelynek Tillich is szószólója - az összes vallásos felismerés szimbólum-jellegét képviseli. Ez esetben elsősorban a tetszőlegesség veszélyeitől kell óvnunk — és ezzel az igazság kérdésével szembeni közömbösségétől is. E felfogással nem menthető meg bármely kedvelt vallásos álláspont, mondván: nem sző szerint kell értelmezni, csak jelképesen igaz. Jézus szűzi születésének dogmája például bizonyos valóságtartalmat nyerhet ugyan, amennyiben ezzel azt fejezik ki: Jézust kezdettől fogva Isten lelke „határozta meg". Protestáns nézőpontból azonban Márk szeplőtlen fogantatásának római katolikus dogmája nem igazolható azzal, hogy e dogma legalább jelképesen jelent valamit. Hiszen ez a Mária-dogma szimbolikusan is ellentmond a názáreti Jézus kizárólagos bűntelenségéről szóló bibliai alapkijelentésnek.1
1 A jobb megértés végett világosan meg kell különböztetnünk a Jézus szűzi születéséről szóló dogmát a szeplőtelen fogantatás dogmájától. Ez utóbbi ugyanis kizárólag Máriára vonatkozik; a katolikus dogma értelmében Mária — egyetlenként — születésének pillanatától fogva mentes volt az áteredő bűntől, amely egyébként minden embernek Ádám vétkétől eredeztethető öröksége, s amelyet csak a keresztség töröl el. {A fordító)
A dogma nélküli, hiteles kereszténység új vonzerőt adhat a keresztény üzenetnek
A szociológiai kutatások még Európa erősen szekuláris tájain is azt igazolták, hogy az emberek nagy része - még a fiataloké is - elfogadja egy magasabb hatolom létét, miközben nem veti alá magát a keresztény hitelveknek és az egy-házi igehirdetésnek. Ehhez a trendhez jól illeszkedik a dogma nélküli kereszténység, amely Istent mindenkor nagyobbként, megfoghatatlanként, titokként érti, akire konkrét keresztény hitelvek vonatkoztathatók anélkül, hogy titkát valamikor is egészében „megfejthetővé" tennék. Ezzel pedig a dogma nélküli kereszténység korántsem a posztmodern korszellemet követi az „anything goes" értelmében, hogy „mindenki azt hisz, amit akar", s hogy az igazság az, amit az egyén annak tart. Az igazság-problémával szembeni effajta közönyősség megszünteti, feloldja a kereszténységet. A dogma nélküli kereszténység ezzel szemben „alázatos az igazság iránt" (Schweitzer). A dogma nélküli kereszténység nem mond le a kötelező keresztény alaptételekről, hanem szabad, nyitott és szavahihető módon értelmezi azokat. Hiszen hitbeli meggyőződéseinknek egybe kell csengeniük a tapasztalatainkkal és felelősségteljes gondolkodásunkkal. Válaszolniuk kell életünk kérdéseire. Legbensőbb tudatunkat kell hogy megérintsék. Hitbeli meggyőződéseink olyan talajban gyökereznek, amelyet vagy a teremtő, megváltó és beteljesítő Isten háromságával, vagy (a reformátorok felfogása szerint) „egyedül a hitben való kegyelem általi megigazítással", vagy (tillichi értelemben) „a Krisztus Jézusban való új léttel", vagy (ahogy Albert Schweitzer foglalta össze) „Isten országával" azonosítunk. A dogma nélküli, vagyis nyitott, toleráns, szavahihető kereszténységnek komoly esélye van a jövőre, amennyiben egybe tudja foglalni a két alapelvet: Isten egyrészt mindig nagyobb annál, hogysem beláthassuk és megérthessük („Deus semper maior"), másrészt mindannyian teljesen Isten kegyelmére vagyunk utalva.
„Dogma nélküli kereszténység? Eszmény és valóság konfliktusa" - ezt az eszményt a valóság különféle irányból veszélyezteti: hol egy csökevényes kereszténység-forma felé terelné, hol a kényelmetlen hitelességtől való megfuta-modás felé. Másfelől azonban ez az eszmény csak gazdagítja a valóságot.
Megjelent a Keresztény Magvető 2004 / 1 számának 7-11. oldalain.
Serzői jog Unitárius Portál
Minden jog fenntartva.
Kategória: Apologetika
Cimkék: Semmi
Könyvjelző:
[ Vissza ]
|